Podróże kulinarne

Kuchnia turecka

W kuchni tureckiej królują potrawy mięsne, które zazwyczaj je się w połączeniu z warzywami, ryżem lub frytkami.  

typowy obiad turecki

Z potraw najbardziej znanych można oczywiście wymienić słynny kebab. Co ciekawe, w Turcji podaje się go najczęściej na talerzu, a nie tak, jak w Polsce – w dużej bułce. Döner kebab to grillowane jagnięce lub baranie mięso oraz warzywa. Mięso zazwyczaj przygotowuje się na pionowym grillu. Jest ono obracane i opiekane z każdej strony, a potem odcinane. Wyróżniamy również kebab Adana – pikantny w smaku, przyrządzany przy pomocy specjalnego szpikulca. Natomiast kebab podawany w chlebie pita, polany jogurtem połączonym z sosem pomidorowym, w Turcji nazywany jest Iskender

Bardzo dobrze znane w tym kraju są także Meze, czyli przystawki. Warto spróbować tych najsłynniejszych, czyli patlican salatasi – zimną sałatkę bakłażanową, cacik – sos z jogurtu, czosnku i ogórka, który był uprzednio starty oraz acili ezme, czyli pastę chilli.

mezze

Jedną z ciekawszych przystawek jest yaprak dolmasi – sałatka z liści winogron, które zostały nafaszerowane ryżem, mięsem mielonym, cebulą i rodzynkami.

yaprak dolmasi

Bardzo popularne w Turcji jest śniadania tureckie, które składa się z wielu małych dań podawanych w małych miseczkach i na oddzielnych talerzykach.

śniadanie tureckie

W ramach śniadania podaje się zazwyczaj różnego rodzaju sery, wędliny, zielone i czarne oliwki, masło, pokrojone pomidory i ogórki, rukolę, pietruszkę, miód, kaymak (czyli turecką pannę cotę), dżemy, bakalie i orzechy. Niezbędnym elementem każdego tureckiego śniadania jest turecka herbata – czarna, słodka herbata serwowana w charakterystycznych małych szklankach w kształcie tulipana (tzw. „tulipankach”), który w Turcji jest symbolem władzy, bogactwa i prestiżu.

herbata turecka w szklankach „tulipankach”

Najbardziej znanym deserem tureckim jest baklava (baklawa lub bakława) – słodki deser złożony z cienkich warstw ciasta filo, przekładanych pastą zrobioną z miodu i orzechów.

Przepis na baklawę z pistacjami: tutaj

Baklawę najlepiej degustować z kawą po turecku serwowaną w miniaturowych filiżankach.

Przepis na kawę po turecku: tutaj

Moim ulubionym deserem tureckim jest jednak katmer, który składa się z cienkich warstw ciasta filo przekładanych pastą z pisatacji.

Przepis na katmer znajdziesz: tutaj