Podróże kulturalne

Wystawa Salvatora Dali w Sienie

Duże wrażenie zrobiła na mnie wystawa prac Salvadora Dali w Sienie. Przedstawiono na niej zarówno znane dzieła artysty (takie jak cieknący zegar z obrazu „Trwałość pamięci”), jak również mniej znane rzeźby, obrazy, porcelanę, a nawet meble zaprojektowane przez artystę.

Informacje o wystawie: tutaj.

O dużej wyobraźni artysty oraz jego specyficznym poczuciu humoru świadczą iluzje optyczne.

Wystawa Saladora Dali, Muchy i Wharhala w Pradze

Inne mniej znane prace Salvadora Dali można zobaczyć na Rynku w Pradze, w Central Galery. Wystawa jest zdecydowanie mniej imponująca niż wystawa dzieł artysty w Sienie, ale nadal godna odwiedzenia. Wystawa prezentuje oryginalne grafiki, rzeźby, obrazy i drzeworyty artysty.

Na wystawie w Pradze można również zobaczyć kolekcję dzieł Andy Warhola, który z pochodzenia był Czechosłowakiem.

Wystawa i Muzeum Alfonsa Muchy w Pradze

Największym odkryciem w Pradze była jednak dla mnie wystawa oraz muzeum Alfonsa Muchy – czeskiego grafika i malarza okresu fin de siècle – jednego z twórców secesji.

Strona muzeum: tutaj

Mucha przez wiele lat mieszkał i tworzył w Paryżu w okresie Belle époque co ma odzwierciedlenie w stylu jego prac i kierunku rozwoju kariery.

Witraże w katedrze św. Wita

Mucha, podobnie jak Wyspiański projektował witraże do kościołów. Jego najsłynniejszy witraż znajduje się w katedrze św. Wita na zamku w Hradczanach (opis witrażu: tutaj).

Wystawa multimedialna eMOTION

Na zamku na Hradczanach oglądnęliśmy również wystawę multimedialną dzieł Alfonsa Muchy na której przedstawiono ożywione obrazy Muchy przy dźwiękach muzyki z czasów Belle epoque.